Bannerbild Unser Engagement

Sürdürülebilirliğe

Giden Yolda
Kararlılığımız

Milka'da Sürdürülebilirlik

Cocoa Life, Mondelēz International'ın küresel kakao sürdürülebilirlik programıdır. Kakao, çikolatalarımızın ana bileşenidir ve faaliyetlerimiz için son derece önemlidir. Amacımız kakao yetiştiricilerinin ve ailelerinin yaşam ve çalışma koşullarını uzun vadede iyileştirmek ve aynı zamanda kakao üretimini sağlamaktır. Cocoa Life, Milka olarak "işimizi doğru yapmamıza" yardımcı olmaktadır.

Foto Baum

İşimizi doğru yapmak, kakao yetiştiricilerinin ve yaşadıkları toplulukların karşı karşıya olduğu karmaşık zorlukların üstesinden gelmek demektir. Bu zorluklar arasında örneğin iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk ve çocuk işçiliği yer almaktadır.


Cocoa Life kapsamında Gana, Fildişi Sahili, Endonezya, Dominik Cumhuriyeti, Hindistan ve Brezilya olmak üzere kakao yetiştirilen altı ülkede bu zorluklar bütünsel olarak ele alınmaktadır. Bu amaçla Cocoa Life, geçimini kakaodan sağlayan kadın ve erkeklerle el ele çalışmaktadır. Böylece, kakao yetiştiriciliğini yetiştiriciler için karlı bir işe dönüştürmeye odaklanıyoruz. Bu husus kapsayıcı, güçlendirilmiş topluluklar yaratmayı ve ormanları koruyup yeniden ağaçlandırmayı da kapsıyor.

Logo Mondelez International - Cacao Life

Cocoa Life kapsamında on yıllık bir süre zarfında 200.000 kakao yetiştiricisini desteklemek ve kakao yetiştirilen topluluklarda bir milyondan fazla insanın hayatını iyileştirmek için 400 milyon Amerikan Doları yatırım yapılacak.


2025 yılına kadar Mondelēz International bünyesindeki tüm çikolata markaları kakaolarını Cocoa Life aracılığıyla tedarik edecek.

Photo Classroom

Çocuklar yararına

Çocuk işçiliğini kınıyor ve büyüyen topluluklara odaklanan bütüncül bir yaklaşımla çocuk işçiliğinin temel nedenlerini ele almak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik yaklaşımımız, çocuk işçiliğinin temel nedenlerini ortadan kaldırmaya vurgu yaparak önleme, izleme ve ortadan kaldırma olmak üzere üç aşamalıdır. Kakao yetiştiricilerinin başarılı olmasına yardımcı oluyoruz ve yoksulluğu sona erdirmek, eğitim altyapısı oluşturmak ve çocuklara eğitim imkanları sağlamak için kadınları ve toplulukları güçlendirmek için sürekli çalışıyoruz.

Batı Afrika'nın kakao yetiştirilen bölgelerinde çocuk işçiliğine son vermek tek başımıza üstesinden gelebileceğimiz bir iş değil. Çocuk işçiliğinin temel nedenleriyle başarılı bir şekilde mücadele eden sistematik bir yaklaşım oluşturmak için Dünya Kakao Vakfı (WCF) ve Uluslararası Kakao Girişimi (ICI) gibi güçlü ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.

Photo FPO

Yaklaşımımızı güçlendirmek için, Fildişi Sahili Cumhuriyeti, Gana ve Endonezya'daki kakao temin eden topluluklarda çocuk işçiliği denetimleri yapmak üzere insan hakları danışmanlık ajansı Embode'yi görevlendirdik. Embode'nin önerilerine dayalı olarak devlet kurumları, tedarikçiler ve STK'larla birlikte çalışıyoruz.


Cocoa Life programı hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.cocoalife.org adresini ziyaret edin.

Sürdürülebilir palm yağı yetiştiriciliği için

Klasik Milka çikolatalarımız palm yağı içermez. Palm yağını çikolata dolgularımızın yanı sıra bazı kek ve bisküvi ürünlerimizde kullanıyoruz. Palm yağı, ürünlerin içerik listesinde açıkça belirtilmektedir..


Palm yağı, sahip olduğu özellikler nedeniyle birçok tarifimizin önemli bir parçasıdır.

Foto zu Palmölanbau

Sürülebilir bir malzemedir, oda sıcaklığında kremsidir ve birçok farklı alanda kullanılabilir. Dolayısıyla bu hammadde gıda üretimi için değerli ve vazgeçilmez bir yağdır. Doğal yaşam alanlarını muhafaza etmek, ormanların yok olmasını önlemek, insan haklarını korumak ve iklim değişikliğini azaltmak için sürdürülebilir palm yağı temini konusunda kararlıyız. 2018 yılından bu yana palm yağımızın yüzde 100'ünü sürdürülebilir ve şeffaf bir şekilde çalışan tedarikçilerden temin ediyoruz.


Diğer pek çok şirket gibi bizim de palm yağı kullanmamızın çeşitli nedenleri var. Bunların başında, alternatiflerinin (örneğin soya) aynı miktarda yağ üretmek için beş kat daha fazla arazi gerektirmesi geliyor. Tarım arazilerinin sınırlı olduğu bir dünyada bu çok önemli bir husus. Bu nedenle palm yağının sürdürülebilir bir şekilde üretilmesinin doğru yaklaşım olduğuna inanıyoruz ve bunu palm yağına yönelik eylem planımızda da belirtiyoruz.